Stoma: sve što treba da znate

05.11.2024
Stoma: sve što treba da znate

 

 

Šta su stome i koje vrste stome postoje? Kako stome utiču na kvalitet života pacijenta? Ko vam može pružiti stručnu pomoć oko održavanja higijene stome? Saznajte u današnjem blogu!

 

Izvođenje stome predstavlja hirušku proceduru pri kojoj se pravi novi izlaz, najčešće na površini stomaka, za eliminaciju urina ili stolice iz ljudskog tela. Pacijent kojem je izvedena stoma nakon operacije koristi stoma-kesu u koju se prikuplja eliminisani sadržaj.

Izvođenje stome se sprovodi prilikom lečenja mnogih bolesti i stanja poput kancera, bolesti digestivnog trakta, obstrukcija, inkontinencije, kao i određenih urođenih defekata.

 

Koje vrste stome postoje?

 

Stome delimo na privremene (one koje će kasnije biti hiruški uklonjene) i trajne. Druga poznata podela odnosi se na deo tela koji premošćuju, pa tako imamo:

 

Kolostome: stome koje služe za eliminaciju sadržaja debelog creva putem hiruški kreiranog izlaza na stomaku, uglavnom u donjem desnom ili levom kvadrantu stomaka.

Ileostome: stome koje služe za eliminaciju sadržaja tankog creva putem hiruški kreiranog izlaza na stomaku, uglavnom u donjem desnom kvadrantu stomaka.

Urostome: stome koje služe za eliminaciju urina, onda kada uobičajeni način eliminacije nije moguć.

 

Stoma-kese služe za prikupljanje eliminisanog sadržaja iz stome. Postoje različite vrste stoma-kesa, a koje su najadekvatnije za određenog pacijenta trebalo bi da odredi zdravstveni radnik u skladu sa stanjem kože, stanjem stome, oblikom tela i načinom životnog stila pacijenta.

 

Koliko stoma utiče na kvalitet života?

 

Izvođenje stome u današnje vreme spašava i produžava živote pacijenata. Oko same stome postoji stigma i manjak informacija, pa su mnogi pacijenti nepotrebno uznemireni pre operacije jer se brinu o kvalitetu ostatka života sa stomom, neprijatnim mirisima i potencijalnim komplikacijama. Zato je bitno da se budućim korisnicima stome na vreme predoče sve relevantne informacije, pruži adekvatna edukacija i zdravstvena podrška u održavanju stome u prvim danima nakon operacije.

Holistički pristup i pomoć zdravstvenih stručnjaka pomažu pacijentu da se brže prilagodi novonastalim okolnostima i predstavljaju najvažniji element neophodan pacijentu za lakši oporavak i smanjenje rizika od depresije i nastanka drugih mentalnih problema. Najveći broj pacijenata se posle izvesnog vremena u potpunosti vraća svojim svakodnevnim aktivnostima i hobijima.

Sasvim je normalno da se pacijent nakon operacije ne snalazi najbolje sa održavanjem higijene stome, zamenom kese stome i diska stome. Obuka za negu stome sprovodi se u bolnicama, ali često bude štura, pokaže se samo jednom, a ponekad i pacijenti nemaju kapacitet da tokom postoperativnog oporavka zapamte sve bitne elemente nege stome kod kuće.

 

Pomoć oko stome kod kuće

 

Ukoliko vam je potrebna dodatna pomoć u vezi nege stome, zamene kese stome ili zamene diska stome, Mobilna sestra, medicinska sestra po pozivu u Beogradu, stoji vam na raspolaganju. Mobilna sestra ima dugogodišnje iskustvo u nezi svih vrsta stome, kao i u rešavanju svih uobičajenih problema koji mogu nastati prethodnom neadekvatnom negom stome ili regije oko stome.

Posetu Mobilne medicinske sestre na vašoj adresi možete lako zakazati putem brojeva telefona 060 32 64 666 ili 011 71 15 269. Mobilna sestra stoji vam na raspolaganju svakog dana u nedelji u periodu između 08 i 20h, pa tako i da se dogodi nenadano pucanje kese ili spadanje diska, možete dobiti neophodnu medicinsku pomoć i rešenje problema u kratkom roku.

 

Uvek tu za vas,

Vaša Mobilna sestra