Sprečite dugotrajnu opstipaciju uz 5 lakih saveta

01.09.2024
Sprečite dugotrajnu opstipaciju uz 5 lakih saveta

 

Opstipacija, jedan od najpoznatijih problema sistema organa za varenje sa kojim se ljudi susreću, zapravo je češća nego što mislite. Pogađa nas u svim životnim dobima: od prvih nedelja nakon rođenja pa do duboke starosti, opstipacija je podjednako neprijatna kada god da se dogodi.

Uticaj opstipacije na kvalitet života individue zaista ume da bude veliki. Ako se ne istraži uzrok opstipacije i efikasno ne otkloni, zdravstveno stanje osobe se može dodatno pogoršati. Ukoliko osoba hronično pati od opstipacije, najbolje je obratiti se nadležnom lekaru opšte prakse ili gastroenterologu, kako bi se taj zdravstveni problem istražio i uklonio.

 

Kako sprečiti dugotrajnu opstipaciju?

 

U zavisnosti od uzroka opstipacije, problem rešavamo na različite načine. Sprečavanje opstipacije mahom se odnosi na uvođenje određenih promena, bilo da je u pitanju stil života, dijetetska prilagođena ishrana ili farmakološke promene (prilagođavanje postojeće ili uvođenje nove terapije). U skladu sa tim, evo najefikasnijih načina putem kojih možete pomoći sebi da sprečite nastanak opstipacije ili rešite postojeću opstipaciju:

 

Pokrenite se

 

Redovna fizička aktivnost je blagotvorna za naš organizam u svakom smislu, pa i u smislu podsticanja rada naših creva. Kada se mi krećemo, ubrzava se naš metabolizam i svi metabolički procesi, zajedno sa varenjem. Zato je veoma blagotvorno za sve koji pate od opstipacije da se bave redovnom fizičkom aktivnošću, nekoliko puta nedeljno, pa makar to bila i obična šetnja u trajanju od sat vremena.

 

Prilagodite ishranu

 

Masno, prezačinjeno i konzumiranje hrane ,,s nogu’’ su vaši neprijatelji kada je u pitanju pravilan rad creva. Umesto brze hrane, opredelite se za obroke bogate žitaricama, vlaknima i proteinima. Izbegavajte belo brašno i beli šećer u velikim količinama.

 

Hidratacija je ključ

 

Bez dovoljno vode u organizmu naša creva nemaju dovoljno ,,materijala’’ da funkcionišu kako treba. Ako ne pijemo dovoljno vode, naša stolica će se stvrdnuti i teže će prolaziti kroz creva, što osim opstipacije, može da izazove i hemoroide i druge tegobe. Zato nemojte zaboraviti da unesete svojih minimalnih 8 čaša tečnosti dnevno (preporučljivo vode, čaja ili nezaslađenih sokova).

 

Proverite terapiju

 

Određeni lekovi izazivaju nuspojave poput akutne ili hronične opstipacije usled usporavanja ili otežavanja rada creva. Ukoliko sumnjate da nešto od vaše terapije ima direktan uticaj na rad vaših creva, konsultujte se sa vašim lekarom oko zamenske terapije.

 

Reagujte na vreme

 

Ako primetite da stolica izostaje duže od 3 dana, vreme je da nešto preduzmete. Možete se konsultovati sa vašim lekarom ili farmaceutom oko potencijalnih farmakoloških rešenja, ali je svakako bitno istražiti uzrok opstipacije. U narodu su popularni i kompot od šljiva i suve šljive kao tradicionalni lek za opstipaciju. Svakako, ne dozvolite opstipaciji da predugo potraje.

 

Davanje klizme

 

Davanje klizme je standardna medicinska procedura koju prema instrukciji lekara izvodi stručna medicinska sestra ili tehničar, sa ciljem evakuacije sadržaja debelog creva kod pacijenta. Davanje klizme se primenjuje u različitim slučajevima: pre određenih pregleda i intervencija, kao deo pripreme za porođaj i kao način rešavanja dugotrajne opstipacije kod pacijenata.

Davanje klizme odnosno klistiranje u kućnim uslovima može biti posebno pogodno za nepokretne ili slabo-pokretne pacijente, kao i sve one koji žele ovu proceduru da obave u privatnosti svoga doma. Mobilna sestra, Ambulanta za kućnu zdravstvenu negu, u širokom dijapazonu svojih usluga nudi i davanje klizme kod kuće prema nalogu lekara.

Za sve informacije o davanju klizme u kućnim uslovima i ostalim zdravstvenim uslugama stručne medicinske sestre po pozivu, Mobilne sestre, možete nas kontaktirati bilo kojeg dana u nedelji putem brojeva telefona 060 32 64 666 ili 011 71 15 269.

 

Stojimo vam na raspolaganju!

Vaša Mobilna sestra