Prolećni umor pogađa mnoge od nas i karakterističan je za vremenski period između zime i proleća. Oni koji ga nikad nisu osetili opravdano se pitaju: da li je prolećni umor stvaran ili je samo izgovor za učestalo lenčarenje nekih ljudi? U današnjem blogu saznajte više o prolećnom umoru i kako da se najlakše izborite sa njim!
Prolećni umor je stanje organizma koje karakteriše manjak energije, česta pospanost, teže postizanje koncentracije, blaga nervoza, a ponekad i osećaj opšte slabosti organizma. Najčešće se javlja na kraju zime, pre početka proleća, dok se organizam još uvek nije adaptirao na promene vremenskih uslova.
Prolećni umor nije medicinski prepoznato stanje, ali se u narodu sreće veoma često. Mnogim ljudima organizam na ovaj način reaguje na povećanje spoljne temperature, pomeranje vremena izlaska i zalaska sunca, kao i promene koje sve to izaziva u njihovom načinu života.
Prvi uzrok prolećnog umora jeste poremećaj sna koji se može dogoditi prilikom produživanja dana, ali i nepopularne prakse pomeranja sata. Telu treba vremena da se prilagodi novonastalom ritmu.
Sledeći čest uzrok prolećnog umora je česta promena vremenskih uslova. Prelazak zime u proleće najčešće ne karakteriše gradaciono otopljavanje, već imamo periode veoma niskih temperatura koje naglo prelaze u tople prolećne dane i obrnuto. Za mnoge ljude ovakvi temperaturni skokovi predstavljaju pravi mali šok za organizam.
Nedostatak hranljivih materija poput vitamina i minerala u organizmu sledeći je čest uzrok prolećnog umora. Iako je u današnje vreme voće i povrće dostupnije nego ikad, njegov kvalitet tokom zime ume biti veoma upitan. Zbog načina ishrane tokom zime, pogotovo ako se zima oduži, može doći do deficita određenih vitamina i minerala u organizmu što za posledicu može imati pad imuniteta i opštu slabost.
Među ostalim čestim uzročnicima prolećnog umora nalaze se nedostatak fizičke aktivnosti, hormonske promene, smanjeni unos vode itd.
Evo nekoliko načina da sprečite prolećni umor pre nego što do njega dođe:
Redovno vežbajte: tokom zimskih meseci i prazničnog perioda svi umemo malo da se ulenjimo. Kreiranje i pridržavanje zdravih navika poput redovne fizičke aktivnosti mogu vam pomoći da neometano pređete iz zime u proleće sa očuvanim dobrim opštim stanjem organizma.
Prilagodite ishranu: potrudite se da u vašoj ishrani preovlađuju namirnice bogate vlaknima, uz puno voća i povrća. Izbegavajte brzu i masnu hranu, kao i hranu sa dodatim šećerima.
Izađite na sunce: onda kada ima sunčeve svetlosti, potrudite se da više vremena provedete napolju. Sunčeva svetlost je najbolji izvor vitamina D, a ukoliko ste u deficitu sa istim, možete posegnuti za adekvatnom suplementacijom tokom zimskih meseci, uz konsultaciju sa vašim lekarom. Izloženost sunčevoj svetlosti takođe ima pozitivan uticaj na raspoloženje.
Spavajte redovno i dovoljno: izbegavajte korišćenje ekrana u poslednjih sat vremena pre odlaska na spavanje i potrudite se da na spavanje odlazite svakog dana u slično vreme.
Prolećni umor nije mit, to je posledica promena u organizmu uzrokovanih promenom godišnjeg doba, kao i prilagođavanjem organizma novonastalim uslovima. Dobra vest je da možete mnogo toga učiniti da ga pobedite, kao i to što je prolećni umor prolazan!
Uvek tu za vas,
Vaša Mobilna sestra