Zapaljenje žučne kese događa se kada ne dolazi do potpunog pražnjenja žučne kese, usled čega se nagomilavaju žuč i mulj koji uzrokuju upalu žučne kese ili stvaranje kamenja. Upala žučne kese može biti kratkotrajna odnosno akutna ili ponavljajuća odnosno hronična.
Glavni simptom upale žučne kese je jak i iznenadan bol ispod desnog rebarnog luka i u gornjem delu stomaka, a može se širiti i ka desnoj lopatici. Uz bol, kod pacijenata sa upalom žučne kese javljaju se i simptomi poput mučnine, povraćanja ili nagona za povraćanjem i gađenja. Bolu najčešće prethodni unos masne hrane.
Lečenje upale žučne kese počinje ispitivanjima koji podrazumevaju pregled gastroenterologa, ultrazvuk i laboratorijske analize sa naglaskom na enzime jetre.
Mnoge akutne upale žučne kese se reše spontano, uz adekvatnu korekciju ishrane. Kod težih upala se, osim korekcije dijete, prepisuju i lekovi poput analgetika, antibiotika ili spazmolitika. Kod hroničnih upala sa kamenjem u žučnoj kesi dešava se da se problem mora rešiti hiruškim putem.
Ukoliko tokom akutnog perioda zapaljenja ima povišene temperature i jakih bolova kod pacijenta, preporučuje se tečna ishrana u obliku slatkih napitaka, voćnih sokova i blagog čaja. Nakon ublažavanja simptoma zapaljenja zučne kese preporučena je kašasta ishrana bazirana na ugljenim hidratima poput griza i rezanaca na mleku, pirinča i krompir-pirea, pasiranog povrća. Kada se bolovi značajno smanje, preporučen je sledeći jelovnik:
Čobre i supe:
Meso:
Voće i orašasti plodovi:
Povrće:
Testo:
Jaja:
Mlečni proizvodi:
Kolači:
Piće:
Opšti saveti za režim ishrane kod pacijenata koji su skloni upalama žučne kese takođe podrazumevaju:
Vaša Mobilna sestra