Opstipacija ili zatvor predstavlja čestu zdravstvenu tegobu koja u nekom životnom momentu pogađa skoro svaku osobu. Opstipaciju najčešće definišemo kao zastoj creva ili odsustvo redovne stolice, što za većinu znači pražnjenje ređe od tri puta nedeljno.
Neki ljudi su skloniji opstipaciji od drugih. Kao najčešće uzroke opstipacije mogu se izdvojiti:
1. nekvalitetna ishrana i neredovni obroci – ishrana u kojoj manjka vlakana, a preovladavaju masti, šećeri i procesirana hrana jeste jedan od najčešćih uzroka problema sa probavom
2. nedovoljan unos tečnosti – premalo unosa vode u toku dana ili zamena vode zašećerenim industrijskim sokovima i drugim sličnim napicima oduzima mekoću stolici i otežava pražnjenje
3. nedostatak fizičke aktivnosti i kretanja smanjuje peristaltiku creva, što je posebno izraženo kod starije populacije i teže pokretnih ljudi
4. određene vrste medikamenata
5. trudnoća je često praćena zatvorom zbog hormonskih promena i promene položaja organa
6. određene bolesti poput sindroma iritabilnog creva, hipotireoze, dijabetesa itd.
7. stres i ubrzan način života koji dovodi do toga da se potiskuje potreba za pražnjenjem
Kada opstipacija postane hronična, neprijatna, pa i bolna, preporučljivo je potražiti lekarski savet i pomoć. U zavisnosti od situacije i stanja pacijenta, lekar može prepisati medikamente koji mogu pomoći pražnjenje, preporučiti korišćenje mikroklizme ili da se uradi stručno medicinsko davanje klizme.
Davanje klizme je medicinska procedura koja podrazumeva stimulaciju creva na pražnjenje koja se izvodi uvođenjem posebne vrste rektalnog katetera pomoću kojeg se u debelo crevo uliva specijalan miks tečnosti namenjen pokretanju creva i izazivanju pražnjenja.
Samu proceduru davanja klizme izvodi medicinska sestra ili tehničar sa iskustvom kako bi se izbegle neprijatnosti i komplikacije za pacijenta. Pacijent se najčešće pozicionira na levi bok sa savijenim kolenima, ali je davanje klizme moguće i u drugim položajima. Kako bi davanje klizme bilo što efikasnije, pacijent se mora potruditi da ulivenu tečnost zadrži što duže, nakon čega sledi poseta toaletu.
Davanje klizme namenjeno je svim pacijentima kojima lekar savetuje rešavanje problema hronične ili akutne opstipacije na ovaj način, često nakon što promene u ishrani, medikamenti ili mikroklizme nisu dale zadovoljavajući rezultat. Davanje klizme se najčešće preporučuje:
Stručnu medicinsku sestru ili tehničara možete angažovati kod Mobilne sestre, Ambulante za kućnu zdravstvenu negu, radi izlaska na teren za uslugu davanja klizme u kućnim uslovima. Mobilna sestra vrši uslužno davanje klizme kod kuće, kao i niz drugih medicinsko-tehničkih sestrinskih usluga.
Za više informacija i zakazivanje možete nas pozvati putem broja telefona 060 32 64 666 ili 011 71 15 269 svakog dana u nedelji između 08h i 20h. Davanje klizme kod kuće omogućava pacijentu da sačuva privatnost, udobnost i dobije potrebnu stučnu pomoć u poznatom okruženju, bez dodatnog napora.
Uvek tu za vas,
vaša Mobilna sestra