Kako se zaštititi od sunčanice i toplotnog udara?

30.06.2024
Kako se zaštititi od sunčanice i toplotnog udara?

Kako se rešiti sunčanice? Šta raditi u slučaju toplotnog udara? Saznajte u današnjem blogu!

 

Sunčanica

 

Sunčanica je izazvana naglim povećanjem temperature u glavi čoveka čiji je uzrok nesmotreno direktno izlaganje suncu čitave glave, a posebno potiljka. U momentu kada se glava previše zagreje, naš organizam reaguje odbrambeno, pokušavajući da slanjem hladnije krvi na mesto pregrevanja što brže ohladi glavu i spreči dalje pregrevanje. Ovaj odbrambeni mehanizam našeg tela dovodi do širenja krvnih sudova i povećanju zapremine mozga, što dalje može izazvati simptome slične potresu mozga.

 

Najčešći simptomi sunčanice su:

  • agresivna glavobolja
  • zujanje u ušima
  • problemi sa vidnim poljem i vidom
  • povećanje telesne temperature
  • otežano i ubrzano disanje

a ponekad se javljaju i vrtoglavica, pospanost, ubrzan puls itd.

 

Prva pomoć kod sunčanice podrazumeva da se osoba koju je udarila sunčanica pod hitno skloni sa direktnog sunca u rashlađenu, mračnu prostoriju. Osobu je potrebno osloboditi nepotrebnih slojeva odeće i lagano rashlađivati vodom. Na glavu i potiljak treba staviti hladne obloge, a preporučuje se i konzumacije vode ili rashlađenih napitaka bez kofeina i alkohola.

Napomena: u slučaju nesvestice, poremećaja disanja i opšte konfuzije kod sunčanice, hitno se javiti lekaru!

 

Prevencija sunčanice svodi se na izbegavanje direktne izloženosti suncu, posebno u centralnom delu dana tokom letnjih vrućina. Ako ste već primorani da boravite na suncu, zaštitite svoju glavu adekvatnim šeširom ili kačketom.

 

Toplotni udar

 

Toplotni udar mnogi mešaju sa sunčanicom, međutim, u pitanju su dva različita zdravstvena problema izazvana toplotom. Naime, toplotni udar može i ne mora biti izazvan izlaganjem suncu. Najčešće se toplotni udar dešava osobama koje su izložene visokim temperaturama uz prisustvo visoke vlažnosti koja onemogućava efikasno znojenje i rashlađivanje. Vrlo često ga srećemo kod fizičkih radnika koji pri visokim temperaturama rade blizu izvora toplote bez adekvatne zaštite i načina rashlađivanja. Toplotni udar nastaje veoma naglo, pogođena osoba kolabira uz pad pritiska i prestanak termoregulacije tela.

 

Najčešći simptomi toplotnog udara su:

  • povećana telesna temperatura
  • odsustvo znojenja
  • vrtoglavica
  • žeđ
  • crvenilo i suvoća kože

a ponekad se javljaju i malaksalost, grčevi, zujanje u ušima, slabost, ubrzan puls itd.

 

Prva pomoć kod toplotnog udara podrazumeva da, pre svega, pozovete hitnu pomoć jer je toplotni udar ozbiljno akutno stanje organizma koje može ostaviti trajne posledice na pacijenta. Dok čekate da hitna pomoć dođe, osobu koja je doživela toplotni udar potrebno je skloniti u rashlađenu prostoriju i pristupiti rashlađivanju vodom, kako spolja, tako i iznutra.

 

Prevencija toplotnog udara se zasniva na ograničavanju vremena provedenog u ekstremnim uslovima blizu izvora visokih temperatura, nošenju adrekvatne odeće od prirodnih materijala koje dozvoljavaju koži da diše i telu da se rashladi znojenjem, kao i redovnoj hidrataciji i dovoljnom unosu tečnosti.

 

Ne zaboravite da se klimatski uslovi sa godinama menjaju, ozonski omotač se tanji i sunčevo zračenje kojim smo izloženi danas nije isto kao zračenje kojim smo bili izloženi nekad. Nikad nije rano da počnete da se ponašate odgovornije i brižnije ka svojoj koži i telu. Vaš organizam će vam biti više nego zahvalan!

 

Prijatno leto želi vam vaša Mobilna sestra!