Proleće donosi lepše vreme, duže i sunčanije dane, kao i opšte buđenje prirode, ali za mnoge od nas su prvi dani proleća praćeni umorom, pospanošću i padovima koncentracije. Takođe neraspoloženje i manjak energije za neke ljude su tipičan vesnik proleća. Sve navedeno predstavlja simptome prolećnog umora, o kojem možete više pročitati u našem današnjem blogu, zajedno sa nekoliko efikasnih načina da se brzo i lako izborite sa prolećnim umorom.
Prolećni umor predstavlja privremeno pogoršano stanje našeg organizma koje nastaje u periodu našeg prilagođavanja na promenu vremenskih uslova (godišnjeg doba). Prolećni umor sam po sebi nije bolest, već skup određenih simptoma.
Najčešći simptomi prolećnog umora su:
Prolećni umor je tipičan za proleće jer zbog rasta spoljne temperature dolazi do širenja kvrnih sudova i pada pritiska, koji omogućava nastanak simptoma prolećnog umora. Promene u količini svetlosti kojoj smo izloženi takođe dovode do hormonskih promena u našem organizmu. Prolećnom umoru posebno su podložne osobe koje pate od alergija koje se aktiviraju tokom proleća.
Sa fiziološke strane, mnogi za razvoj prolećnog umora krive nedostatak vitamina i minerala do kojeg dolazi tokom zime. Najviše se pominje nedostatak vitamina C i vitamina D, kao i nekih vitamina iz B kompleksa.
Najefikasniji načini da pobedite prolećni umor su sledeći:
Dehidratacija nam se često prikrade bez da je primetimo, a naše potrebe za tečnošću rastu sa porastom spoljne temperature. Nemojte zaboraviti na svojih 8 čaši vode (ili drugih nezaslađenih tečnosti) na dnevnom nivou.
Ako imate neredovan i nekvalitetan san, to će vam posebno doći na naplatu tokom smene godišnjih doba. Pokušajte da svako veče ležete u krevet u slično vreme, bez neposrednog prethodnog izlaganja svetlim ekranima. Obezbedite sebi povezanih 6 do 8 sati sna svake noći kako biste pomogli svom organizmu da ostane u dobroj formi.
Zahtevan stil života u današnje vreme veoma često ostavi malo ili nimalo mesta za vežbu, sport ili bilo kakvu fizičku aktivnost. Održavanje dobrog nivoa energije na svakodnevnom nivou se najlakše postiže uvođenjem redovne fizičke aktivnosti. Pokušajte da se barem sat vremena dnevno nekoliko puta nedeljno bavite nekim sportom ili zahtevnijom fizičkom aktivnošću, makar to bila samo duža šetnja.
Jedan od glavnih okidača prolećnog umora je upravo nedostatak vitamina C i vitamina D tokom zime, koji logično nastaje zbog manjka izloženosti suncu i smanjenog izbora kvalitetnih svežih namirnica. Kako biste predupredili prolećni umor, proverite nivoe vitamina i minerala u svom organizmu, konsultujte se sa vašim lekarom i odaberite najbolje suplemente za vaše trenutno stanje.
Kada se sunce napokon pojavi iza oblaka, nemojte bežati od njega! Samo 15 minuta izloženosti suncu dnevno je dovoljno da poveća nivo vitamina D u našem organizmu. Boravak na svežem vazduhu i suncu je poboljšaće vaše raspoloženje i može vam dati dodatnu energiju. Ne zaboravite da zaštitite svoju kožu nanošenjem kreme ili spreja sa visokim SPF faktorom!
Simptomi prolećnog umora se nekad mogu pomešati sa simptomima nekog drugog zdravstvenog problema. U našoj praksi često srećemo slučajeve anemije koji se zanemaruju pod izgovorom prolećnog umora. Mogu da se potkradu i dijabetes, početak depresije, pad imuniteta usled hroničnog stresa i umora ili neki sličan problem.
Stoga, ukoliko simptomi prolećnog umora potraju duže od par nedelja, nije loša ideja potražiti stručno medicinsko mišljenje i obaviti neophodne laboratorijske pretrage. Savet lekara nikad nije na odmet!
Želimo vam prijatno proleće i da se što brže izborite sa prolećnim umorom!
Vaša Mobilna sestra