Letnje vrućine ne jenjavaju, a spoljne temperature od preko 35 stepeni uzimaju svoj danak čak i na osobama dobrog zdravlja. Hronični bolesnici, trudnice, ali i svi stariji od 65 godina posebno su podložni negativnim efektima jakog sunca i visokih temperatura. Zato je posebno bitno unositi dosta tečnosti tokom letnjih meseci, kako bi se izbegla dehidratacija organizma.
Dehidratacija predstavlja nedostatak vode u organizmu koji može imati negativne fizičke i mentalne posledice po čoveka. Kada telo gubi vodu, ono gubi i elektrolite koji su takođe veoma bitni za normalno funkcionisanje orgranizma. Do dehidratacije može doći na različite načine:
Čim osetite žeđ, Vaš organizam je već blago dehidriran. Preporuka za adekvatan dnevni unos tečnosti za prosečnu osobu jeste osam čaša vode odnosno 2 litra tečnosti. Ova količina tečnosti nije adekvatna tokom letnjih vrućina kada treba uneti i više od 2 litre tečnosti. Izbegavajte korišćenje alkohola tokom vrućina.
Tokom fizičke aktivnosti našem telu je potrebna dodatna tečnost. Pravite pauze tokom treninga za unos vode.
Ukoliko se javi višestruko povraćanje ili dijeraja, potrebno je javiti se u najkraćem roku nadležnom lekaru kako bi uspostavio pravu dijagnozu i prepisao neophodnu terapiju. Broj stolica veći od 4 u toku jednog dana je dobar indikator da će najverovatnije doći do dehidratacije organizma.
Onda kada nastupi teža dehidratacija, lekar je taj koji određuje terapiju i načine nadoknade tečnosti i elektrolita kod pacijenta. Često se kao prva pomoć kod dehidratacije prepisuje infuzija sa elektrolitima i vitaminima. Infuzioni rastvor se administrira direktno u organizam pacijenta i na taj način najbrže dovodi do rehidratacije i poboljšanja zdravstvenog stanja. Ponekad je neophodno produžiti infuzionu terapiju na nekoliko dana.
Vrstu infuzionog rastvora, njegovu količinu, kao i dužinu terapije mora odrediti nadređeni lekar, prethodno upoznat sa zdravstvenim stanjem, alergijama i zdravstvenom istorijom pacijenta.
Davanje infuzije podrazumeva korišćenje seta za davanje infuzije i igle.
Samo davanje infuzije nije neprijatno, ne boli i ne peče. Davanje infuzije traje najkraće pola sata, a u zavisnosti od količine prepisanog infuzionog rastvora i terapije u njemu može trajati i duže.
Uz usluge Ambulante za kućnu zdravstvenu negu "MOBILNA SESTRA" terapiju putem davanja infuzije ili injekcije po nalogu lekara možete primiti i u udobnosti sopstvenog doma. Infuziju u kućnim uslovima po nalogu lekara administrira stručna medicinska sestra sa dugogodišnjim iskustvom i individualnim prilagođenim pristupom prema svakom pacijentu. Uz usluge Mobilne sestre izbegavate nepotrebni stres i štedite vreme koje bi bilo neophodno za odlazak u zdravstvenu instituciju radi primanja terapije.
Mobilnu sestru možete kontaktirati radnim danima i vikendom putem telefona 060 32 64 666 i zakazati usluge stručne medicinske sestre na Vašoj adresi u terminu koji Vama najviše odgovara. Pored davanja infuzija i injekcija, Mobilna sestra Vam stoji na raspolaganju za sve medicinsko-tehničke usluge poput:
Više informacija o ovim i drugim uslugama Mobilne sestre možete dobiti putem telefona, našeg službenog mejla ili preko inboksa naših društvenih mreža. Tu smo za vas!
Vaša Mobilna sestra