Zašto je kućno davanje injekcije po nalogu lekara sve popularnije? Kako možete primiti prepisanu terapiju u udobnosti svoga doma? Koje sve usluge pružaju privatne medicinske sestre po pozivu? Saznajte više u današnjem tekstu!
Injekcije predstavljaju unos rastvora tečnosti (u kojoj su koncentrisani određeni lekovi ili druge materije) direktno u organizam pacijenta uz pomoć pribora za davanje injekcije: šprica i sterilne igle. Koristeći špric sa rastvorom leka i iglu, stručno medicinsko osoblje (medicinska sestra ili tehničar) vrše ubod na određenom delu tela pacijenta, obezbeđujući brzu i efikasnu administraciju prepisanog leka.
Postoji više vrsta injekcija, a u praksi najčešće srećemo:
· Kožne ili intradermalne injekcije
· Potkožne ili subkutane injekcije
· Intramuskularne ili mišićne injekcije
· Intravenozne injekcije
Davanje injekcije zavisi od vrste injekcije i leka koji je prepisan. Prilikom kućnog davanja injekcije, procedura najčešće podrazumeva sledeće korake:
· Priprema pacijenta za davanje injekcije u dobro osvetljenoj prostoriji
· Pranje ruku i priprema potrebnog pribora (rukavica, šprica, igle, ampule leka, vate ili gaze, posude/kontejnera za odlaganje upotrebljenog pribora)
· Priprema leka uz obaveznu proveru imena leka, roka trajanja, prepisane doze i načina aplikacije
· Pozicioniranje pacijenta i dezinfikovanje mesta uboda
· Apliciranje injekcije
· Dezinfekcija ubodenog mesta i praćenje pacijenta zbog potencijalnih alergijskih reakcija
Injekcije su intergralni deo zdravstvene nege i primenjuju se kod širokog dijapazona zdravstvenih problema. U praksi najčešće srećemo:
· Injekcije lekova protiv bolova kod teške ukočenosti vrata, kičme, lumbalnog dela tela ili bolova druge vrste
· Injekcije redovne terapije kod pacijenata koji ne mogu lekove uzimati oralno ili dolazi do opterećenja ili oštećena želuca prilikom oralnog uzimanja lekova. Uglavnom su to injekcije antibiotika ili analgetika.
· Injekcije protiv zgrušnjavanja krvi – injekcije fraksiparina ili drugih lekova sa antitrombotičkim dejstvom su često deo terapije nakon izlaska iz bolnice posle operacija ili preležanih bolesti poput trenutno aktuelnog korona virusa.
· Hormonske injekcije i injekcije prepisane u procesu veštačke oplodnje
Aplikaciju svih vrsta injekcija treba da sprovede stručno medicinsko osoblje u vidu medicinskih sestara ili tehničara, a po nalogu nadležnog lekara koji određuje vrstu i doziranje terapije. U današnje vreme, nije potrebno da napuštate udobnost sopstvenog doma kako biste primili prepisanu injekciju ili infuziju. Dovoljno je da pozovete Mobilnu sestru, Ambulantu za kućnu zdravstvenu negu i zakažete termin koji Vam najviše odgovara za posetu stručne medicinske sestre i pružanje neophodnih medicinsko-tehničkih usluga.
Kućno davanje injekcije po nalogu lekara je sve popularnije jer obezbeđuje pacijentu da uštedi vreme i energiju koji bi mu bili potrebni za odlazak do najbliže zdravstvene institucije i čekanje redova uz eventualno izlaganje gužvi. Ono je posebno pogodno za sve one koji ne mogu ili ne žele da napuštaju svoj dom, a ipak žele brzu i kvalitetnu uslugu medicinske sestre po pozivu.
Ambulanta Mobilna sestra pruža niz medicinsko-tehničkih usluga na teritoriji Beograda. Za više informacija i zakazivanje možete nam se obratiti putem broja telefona 060 32 64 666, putem zvaničnog mejla ambulante ili preko inboksa naših društvenih mreža. Osim uslužnog davanja terapije po nalogu lekara, pružamo i usluge previjanja i nege rana, tretmana dekubitusa, davanja klizme, administriranja i zamene katetera, nege stome, zamene diska i kese stome, kao i sve vrste pomoći oko održavanja lične higijene nepokretnih i slabo pokretnih pacijenata.
Ne zaboravite da prilikom upita pripremite što više informacija o pacijentu, lokaciji, nalogu lekara i terminima koji bi Vam najviše odgovarali. I ne zaboravite: nema potrebe za čekanjem, stresiranjem i izlaganjem gužvi. Vi ostanite kući, a Mobilna sestra dolazi kod Vas!
Vaša Mobilna sestra