Čini se kao da je svako leto toplije od prethodnog. Ili možda samo nama letnje vrućine teže padaju kako postajemo stariji? Nagle promene vremena praćene pljuskovima i superćelijskim olujama posebno teško padaju meteoropatama i hroničnim bolesnicima, dok uobičajene letnje temperature koje povremeno prelaze i 40 stepeni celzijusovih na gradskom betonu teško padaju apsolutno svima. Čak i najzdraviji među nama teško podnose ove tropske temperature.
Zato se u današnjem blogu bavimo jednostavnim savetima uz pomoć kojih možemo lakše preživeti predstojeće leto i tropske vrućine koje nam ono donosi.
Sigurno ste nekad čuli da nam je za optimalno funkcionisanje organizma potrebno bar 2 litra vode dnevno. Tokom leta, količina tečnosti koja je našem delu potrebna kako bi izbeglo dehidrataciju je veća od 2 litra.
Stoga, sa hidratacijom počnite već rano ujutru. Ubacite u svoju rutinu čašu vode odmah po buđenju, kao i pre odlaska u krevet.
Kada napuštate kuću, ponesite flašicu vode sa sobom, a imajte jednu pri ruci i u kolima, i u kancelariji, sigurno će vam zatrebati. Ne zaboravite, žeđ je prvi znak dehidratacije i za vas bi bilo najkorisnije da ste uvek dovoljno hidrirani.
Sezonsko voće i povrće prepuno je korisnih nutritijenata, ali i vode koja vam može pomoći da održite zdrav nivo hidratacije organizma. Jedite uvek ono voće kojem je sezona, jer će biti najukusnije i najkorisnije vašem organizmu.
Izbegavajte tešku, preslanu i masnu hranu, kao i prevelike obroke tokom letnjih vrućina.
Osim što ćete se bolje osećati u prirodnim materijalima, vaša koža će vam biti zahvalna što joj ne blokirate ,,disanje’’ i znojenje sintetikom.
Ne zaboravite da nosite svetle boje, a izbegavajte tamne tokom leta i boravka na suncu.
U današnje vreme postoji širok dijapazon kozmetičkih proizvoda sa zaštitnim faktorom. Bitno je da odaberete onaj koji štiti od UVA i UVB zračenja, a sam proizvod može biti u obliku spreja, kreme, losiona, ulja, mista ili u stiku. Sasvim je svejedno za koji SPF proizvod ćete se odlučiti, dok god ga redovno i dovoljno nanosite.
Ne zaboravite, SPF nije dovoljno naneti samo jednom dnevno. Zaštita od sunčevih zraka mora se redovno obnavljati da bi bila efikasna, posebno ako se znojite ili kupate.
Zaštite glavu od direktne izloženosti suncu. Najpametnije bi bilo izbegavati izlaganje suncu u centralnom delu dana, ali ako to nije moguće, svakako ponesite šešir ili letnju kapu sa sobom kako biste smanjili šansu za pregrevanjem.
Ukoliko ste u klimatizovanom zatvorenom prostoru tokom dužeg vremenskog perioda, pozicionirajte se tako da ne budete na direktnoj liniji strujanja vazduha iz klima uređaja. U suprotnom, lako se može desiti naglo i veoma neprijatno kočenje u vratu ili leđima od kojeg ćete se danima oporavljati.
Naše telo je savršeno sposobno da kreira dovoljno vitamina D za samo 10-ak minuta izloženosti suncu dnevno. Sve preko toga nosi sa sobom rizik od opekotina, oštećenja kože, preranog starenja kože, kao i toplotnih udara. Izbegavajte neumereno izlaganje sunčevim zracima.
U slučajnu ozbiljne dehidratacije, obratite se nadležnom lekaru kako bi vam prepisao adekvatnu terapiju. U slučaju da ta terapija obuhvata i brzu rehidrataciju putem davanja infuzije, Mobilna sestra pruža takve medicinsko-tehničke usluge na adresi pacijenta u gradu Beogradu. Za više informacija stojimo vam na raspolaganju putem telefona 060 32 64 666 ili 011 71 15 269.
Uvek tu za vas,
vaša Mobilna sestra