Leto je sinonim za more, kupanje i sunčanje, ali kada nismo pored mora, letnje vrućine na svakodnevnom nivou ne prijaju većini ljudi. Visoke letnje takođe temperature predstavljaju pravi izazov za normalno funkcionisanje našeg organizma, posebno za starije ljude, hronične bolesnike i trudnice.
Međutim, postoje laki načini da iz leta izvučete ono najbolje, a ostanete zdravi. Zato u našem današnjem blogu delimo sa vama 5 jednostavnih saveta kako da povedete računa o sebi na adekvatan način tokom letnjih meseti:
Leto je najlepši period godine za posetu pijaci. Tamo vas čeka pravo šarenilo svežeg voća punog vitamina i antioksidanata koji su pravi izbor za kratko letnje osveženje i održavanje imuniteta na visokom nivou. Zaobiđite hipermarkete i izdvojite malo vremena za posetu pijaci ili lokalnoj radnji sa voćem i povrćem. Kupujte ono voće kojem je trenutno sezona kako biste osiguralni najbolji ukus i najviše bitnih hranljivih sastojaka koje ćete uneti u sebe.
Velike letnje vrućine tokom juna, jula i avgusta su nešto što je postalo uobičajeno za naše krajeve. Visoke spoljne temeprature koje često prelaze 35 stepeni celzijusovih nisu nešto što pogodno utiče na naš organizam. Zato je tokom letnjih meseci posebno bitno da ostanemo hidrirani.
Uobičajena preporuka od minimum dva litra vode dnevno je nešto čega bismo se zaista trebali pridržavati ukoliko želimo da naš organizam radi optimalno, a nije loša ideja ni uneti nešto više tečnosti, posebno ako boravite napolju i izloženi ste suncu.
Tokom leta nije dovoljna samo tečnost koju unesete uz obrok, već je dobro da flašicu vode ili ledenog čaja imate sa sobom kad god napuštate kuću. Osim što ćete tako lakše održati svoj nivo hidratacije, vodom možete rashladiti i telo u slučaju potrebe. Postoje i ekološki osvešćeni načini da uvek imate vodu sa sobom, a to je korišćenjem višekratnih flašica napravljenih od posebnih materijala.
Količina D vitamina koja nam je potrebna dobija se iz svega 15-ak minuta izloženosti sunčevoj svetlosti. Direktna izloženost suncu u periodu između 10h i 17h tokom letnjih meseci donosi više štete nego koristi. Najbolje je izbegavati boravak na suncu u ovom periodu, a ako morate izlaziti u tom periodu, onda se vodite sledećim smernicama:
U današnje vreme u svakoj drogeriji možemo naći širok dijapazon proizvoda za zaštitu od sunca. Nije bitno da li je u pitanju krema, losion, sprej ili nešto drugo, bitno je da proizvod pruža zaštitu vašoj koži od UVA i UVB zračenja. Visok SPF faktor znači da će vam zaštita trajati duže, vodootporni proizvodi namenjeni su zaštiti kože prilikom kupanja i ronjenja, a za decu postoje posebno prilagođeni proizvodi za zaštitu od sunca sa visokim SPF faktorom. Ukoliko ste u dilemi koji SPF faktor vam je potreban, kupite faktor 50. Ne zaboravite da svoju SPF zaštitu redovno obnavljate u toku dana!
Želimo vam prijatno leto u kome ćete ostati zdravi i veseli!
Vaša Mobilna sestra